Nowości ze szlaku Ostrołęka - Grabowo
Dodane przez Pawel_M dnia Marzec 07 2016 15:14:44

Witam! Miło mi poinformować o najnowszej aktualizacji informacji i zdjęć w "Linii 29". Dawno nic się tutaj nie działo, dlatego tym bardziej nadszedł najwyższy czas na nowości. Aktualizacja w szczególności dotyczy działu o ostrołęckim węźle kolejowym a konkretniej szlaku Ostrołęka - Grabowo i stacji Grabowo. Pierwszą dobrą informacją jest to, że od stycznia 2016 r. nastąpiła reaktywacja kursowania pociągów towarowych na odcinku Ostrołęka - Grabowo. Składy kursują z częstotliwością kilka razy tygodniowo, jednak nie posiadam szczegółów co do dni oraz godzin kursowania. Dlatego będę wdzięczny za wszystkie informacje na ten temat, na pewno będą one pomocne w sfotografowaniu pociągu.

Informacje ze stacji w Grabowie będą już trochę smutniejsze. Jak się okazało podczas odwiedzin, w ruinę popada parterowy budynek kasy biletowej oraz towarowej. Gdy wizytowałem tę stację w 2010 roku posiadał on jeszcze kompletne i w miarę niezniszczone drzwi oraz okna. Nie ma już także zabytkowego rozkładu jazdy z 2000 r, który wisiał na bocznej ścianie. Stan budynku wskazuje na to, że z czasem może on zostać rozebrany.
Nastawnia dysponująca posiada okna zamknięte dużymi płytami. Przy wznowieniu ruchu pociągów zdjęto płyty z kilku okien umożliwiając obsługę rozjazdów oraz widok na przejazd kolejowy. Semafory wyjazdowe w okręgu dysponującym wyglądają na czynne. Stan nastawni wykonawczej nie pogorszył się natomiast praktycznie nic od ostatniej wizyty w 2010 r.

W związku z (deszczową) wizytą w Grabowie zaktualizowany został opis tej stacji. Do opisu dołączono 6 aktualnych fotografii przedstawiających obecny stan infrastruktury. Oprócz tego pojawił się artykuł opisujący 6 - kilometrowy szlak pomiędzy Ostrołęką a Grabowem oraz most kolejowy w Ostrołęce będący największym obiektem na linii 35. W opisie znajduje się 10 archiwalnych zdjęć z 2011 r. wykonanych podczas przejazdu pociągiem specjalnym, a także 7 "świeżych" fotografii - między innymi przedstawiających most. Dostęp do artykułu można uzyskać poprzez wejście do działu "Ostrołęcki węzeł kolejowy" oraz linię 35 Ostrołęka - Szczytno w panelu po lewej stronie, a także po kliknięciu w link na dole tego wpisu.
Do galerii dodałem wszystkie zaległości. Między innymi są zdjęcia pociągu pielgrzymkowego z Białegostoku do Częstochowy, przejeżdżającego przez Małkinię oraz kilka świeżych fotek wykonanych w bardzo mglisty dzień w pobliżu Dalekiego.

A poniżej kilka poglądowych zdjęć z Grabowa i okolic:Linki:
Opis stacji Grabowo (wszystkie zdjęcia)
Artykuł na temat szlaku Ostrołęka - Grabowo i mostu kolejowego (wszystkie zdjęcia)


Pozdrawiam!