Czy przystanek Goworowo zostanie przesunięty bliżej miejscowości?
Dodane przez Pawel_M dnia Maj 28 2016 14:24:43

Witam! Ostatnio w mediach branżowych pojawiła się wzmianka na temat dość ciekawej kwestii związanej z linią 29. Myślę że warto ją tutaj nieco przybliżyć i rozwinąć.
Jak podaje niezależny dwumiesięcznik branżowy "Z biegiem szyn" podległe pod Samorząd Województwa Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego przygotowało plan optymalizacji rozmieszczenia przystanków kolejowych na terenie Województwa Mazowieckiego. Wśród 21 pozycji wyszczególniony został także leżący na linii Tłuszcz - Ostrołęka przystanek Goworowo. Dlaczego sprawa jest warta zainteresowania. Co za tym idzie oraz jakie są szanse na przybliżenie tego przystanku do miejscowości - już spieszę wyjaśnić.

Obecny peron przystanku osobowego Goworowo mieści się na 58,267 kilometrze linii w pobliżu wsi Pokrzywnica. Otoczony jest głównie polami. Odległość od goworowskiego rynku jest równa około 2,5 kilometra. Oznacza to że czas pokonania jej pieszo wynosi około 30-40 minut. W dodatku brak jest dogodnej i bezpiecznej drogi dojścia, ponieważ w zasadzie jedyną możliwość stanowi pobocze ruchliwej szosy Pasieki - Goworowo - Ostrołęka. Takie mało atrakcyjne położenie goworowskiego peronu jest konsekwencją carskich przepisów na temat lokowania stacji kolejowych w stosunku do miast. Dziś fakt ten sprawia, że przystanek jest opustoszały, korzystają z niego tylko sporadycznie pojedynczy pasażerowie z Pokrzywnicy i Rębisz - Kolonii. Pozostali pasażerowie zmuszeni są dojechać z peronu do centrum Goworowa samochodem lub rowerem. To wszystko sprawia, że transport kolejowy w Goworowie nie ma dziś praktycznie żadnego znaczenia.
Kolejnym ważnym faktem działającym na niekorzyść obecnego położenia przystanku jest również to, że jedyną drogą dojazdową do peronu jest fatalnej jakości gruntowa droga pokryta na części długości "kocimi łbami" - dalej nierówna i błotnista w czasie deszczu. Z tego względu pasażerowie z Goworowa i okolic korzystający z pociągów, częściej wybierają stację kolejową w Pasiekach, do której o wiele łatwiej i dogodniej jest dojechać samochodem.
Nawiązując do propozycji MBPR w kwestii przesunięcia przystanku, moim zdaniem istnieją dwa miejsca w których mógłby być wybudowany nowy peron. Żadne z tych miejsc nie znajduje się w Goworowie, bo de facto linia kolejowa nie biegnie administracyjnie przez teren tej miejscowości. Najbliższym punktem jest most kolejowy na Orzu znajdujący się w linii prostej około 1 km od zabudowań Goworowa. Lokalizacja ta jednak odpada ze względu na to, że okoliczne łąki pozbawione są jakiejkolwiek infrastruktury, oraz są terenami zalewowymi rzeki.

Pierwszym miejscem powstania nowego peronu mogłoby być natomiast skrzyżowanie linii kolejowej z drogą lokalną Goworowo - Pokrzywnica - Struniawy - Bobin w pobliżu wiaduktu w Goworówku. Odległość z rynku do tego miejsca wynosi 1,5 kilometra a więc przynajmniej 1 km bliżej niż do obecnej lokalizacji.
Drugim dogodnym miejscem mogłoby być skrzyżowanie linii kolejowej z drogą lokalną Goworowo - Brzeźno - Suchcice - Grodzisk w Wólce Brzezińskiej. Odległość z tego miejsca do rynku w Goworowie wynosi 1 km 400 metrów, więc ponad 1 km bliżej niż teraz.

W obu przypadkach - pomijając przybliżenie przystanku do miejscowości niezaprzeczalnym faktem jest to, że leżałby on w dość gęsto zabudowanych miejscowościach.

Czy któryś wariant doczeka się jednak realizacji? Władze województwa mazowieckiego popierają pomysł przybliżania peronów do miejscowości, ale nie przewidują przekazywania na ten cel dodatkowych środków. Zmiany te mogłyby więc zachodzić podczas prac modernizacyjno - rewitalizacyjnych na liniach kolejowych.

Zdaniem serwisu "Linia 29" pomysł zmiany położenia przystanku Goworowo jest bardzo dobry i niesie za sobą same korzyści. Dzięki temu mieszkańcy miejscowości zyskaliby bardziej dogodną możliwość podróży pociągiem do Wyszkowa i Warszawy a kolej mogłaby zyskać nowych pasażerów. Zwiększyłoby się również znaczenie transpotru kolejowego w Goworowie i okolicy.
Oprócz Goworowa w województwie mazowieckim do przesunięcia zostało wytypowanych przez MBPR jeszcze kilkanaście innych przystanków: między innymi Koziebrody na linii Nasielsk - Sierpc, Susk na linii Kutno - Sierpc, Wyszyny na linii Warszawa - Działdowo i Stok Lacki na linii Siedlce - Czeremcha.

Poniżej kilka zdjęć z opisywanego przystanku. Zdjęcia z 2010 oraz 2014 r. Od momentu ich wykonania przystanek zyskał nowe tablice z nazwą oraz nawierzchnię z płyt betonowych. Na zdjęciach widoczny także autobus szynowy VT627 oraz EZT EN57 zatrzymujące się w Goworowie.
Pozdrawiam!