Linia 29 | Serwis o kolei w Ostrołęce i okolicach
Nawigacja
Strona główna
Forum
GALERIA
Linki
Bannery
Kalendarz
Linia 29
Opis linii
Opis szlaku

Opisy stacji i przystanków

Tłuszcz
Jarzębia Łąka
Grzegorzewo
Mostówka
Lucynów
Rybienko
Wyszków
Leszczydół
Dalekie
Zygmuntowo Maz.
Przetycz
Prabuty Góry
Pasieki
Goworowo
Gierwaty
Ostrołęka

Ostrołęcki Węzeł Kolejowy

Strona główna
Linia 34 Ostrołęka - Małkinia
Linia 35 Ostrołęka - Szczytno
Linia 36 Ostrołęka - Łapy
Linia 900 Ostrołęka - Goworki
Artykuły
Turystyczne walory okolic
Most kolejowy w Wyszkowie
Bocznica ''pole''
Lokomotywownia Ostrołęka
Reaktywacja stacji Gierwaty
Dawniej na ''29''
Rozkład jazdy pociągów
Kolej Leśna Puszczy Białej
Zagłosuj
100 najlepszych stron o kolejach i TRS2004.

Toplista Stron Kolejowych
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
6 lat serwisu Linia 29


14 lutego 2013 roku był dla naszej strony szczególnym dniem. Wtedy bowiem puntkualnie o godzinie 19:00 minęło 6 lat odkąd "Linia 29" pojawiła się w internecie. Początki - jak to przeważnie jest - były różne. Braki w informacjach, niezbyt wyrafinowana szata graficzna, wybiórcze i mało wyczerpujące artykuły, czy zdjęcia których jakość pozostawiała wiele do życzenia. Jednak już po kilku miesiącach strona zaczęła stawać się rozpoznawalna wśród miłośników kolei, a to coraz bardziej wpływało na jej rozwój. Stale wzrastała liczba odwiedzin. Przybywało rozmaitych zdjęć z linii Tłuszcz - Ostrołęka, bo jak pamiętamy początkowo serwis zajmował się tylko i wyłącznie tym fragmentem nie rozszerzając tematyki o pozostałe linie ostrołęckiego węzła kolejowego.

Serwis Linia 29 zawsze na bieżąco informował o aktualnościach na linii Tłuszcz - Ostrołęka, zmianach w rozkładzie jazdy czy zastępczej komunikacji autobusowej. To sprawiło, że na stronę zaczęli odwiedzać zwykli pasażerowie szukając tu informacji pomocnych w planowaniu podróży. Zamieszczane były relacje z najważniejszych bieżących kolejowych wydarzeń, na których tylko "Linia 29" mogła być obecna. A były to między innymi: powrót bezpośrednich połączeń Warszawa - Ostrołęka, imprezy DTP oraz DTK w Warszawie, trzy edycje Międzynarodowych Targów Gdańskich TRAKO, pociąg specjalny do Sandomierza oraz późniejsze imprezy zorganizowane: między innymi "Szynobusem do Siekierek", czy "Wokół Doliny Drwęcy". Najważniejsze z nich wydają się być Festyny Dworcowe w Ostrołęce, w których uczestniczyliśmy dwa razy oraz impreza "SM42 wokół Ostrołęki". Serwis Linia 29 trzykrotnie wspierał Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, udając się pociągami specjalnymi do Łomży, Walił oraz Cisówki i nawiązując współpracę z białostockim Sztabem WOŚP przy organizacji pierwszego z nich.
Prowadząc stronę odwiedziłem dziesiątki stacji oraz linii kolejowych w Polsce, wszystkie wykonane zdjęcia gromadząc właśnie tutaj. Konsekwentnie przez 6 lat działalności udało się zgromadzić największy w internecie zbiór zdjęć z północno - wschodniego Mazowsza. Niektóre z nich są już dziś historyczne, nie do powtórzenia. Cieszy mnie to podwójnie, z uwagi na to, że region ten był przez bardzo długi czas białą plamą wśród miłośników kolei. Nikt Ostrołęką się nie interesował, nikt jej nie zauważał traktując jako swego rodzaju miejsce, gdzie kolejowy świat się kończy. Zdjęć z linii Tłuszcz - Ostrołęka nie można było znaleźć nigdzie indziej, ponieważ nikt na niej nie fotografował. Na szczęście to przeszłość. Kolejowe czasy dla Ostrołęki się zmieniają, wszystko idzie w dobrym kierunku. Przez ostatnie miesiące węzłem oraz jego okolicami zainteresowało się "poważnie" kilka kolejnych osób, powstały nowe strony internetowe, liczne tematy na forach, założono klub miłośników kolei, a nawet odbyła się impreza, która pozwoliła wielu osobom przypomnieć sobie dawne czasy, a na którą wolnych miejsc zabrakło już po dwóch dniach od rozpoczęcia zapisów. Kolejnym radosnym wydarzeniem była rewitalizacja odcinka Małkinia - Ostrołęka w 2012 roku oraz okresowe wznowienie ruchu towarowego.

Niestety przez ostatnie sześć lat nie zabrakło także momentów bardziej przykrych. Najpierw 31 maja 2009 pożegnaliśmy się ze stacją Dalekie, a pół roku później z Gierwatami. Do dziś dnia te stacje niszczeją i nie zanosi się by coś miało to zmienić. Zdjęcia z czynną nastawnią Dalekie, lub z pociągiem towarowym odstawionym na bocznym torze w Gierwatach przywołują już tylko miłe wspomnienia. Podobnie Lokomotywownia Ostrołęka, w której ostatni raz fotografowałem 29 grudnia 2009 roku, kilka dni później pozostała już tylko pusta hala i plac. Znikły także skreślone lokomotywy ST44, SM30 oraz SM42 które przez wiele lat zajmowały swoje miejsce na terenie lokomotywowni. Nasz banner jest już również historyczny, ponieważ wiata przy lokomotywowni służąca wcześniej do parkowania elektrowozów jest od chwili likwidacji "szopy" nieużywana.
Jako ostatnią w 2012 zlikwidowano wagonownię pozbawiając dziesiątki osób dogodnego miejsca pracy a okolicę ze sporym ruchem towarowym możliwości wykonywania przeglądów technicznych wagonów.

W 2010 roku strona rozszerzyła swoją działalność o pozostałe linie wybiegające z Ostrołęki. Spotkało się to z wielkim zainteresowaniem nowych użytkowników, które bardzo mile mnie zaskoczyło. Sukcesywne udało się opisać i udokumentować całe odcinki Ostrołęka - Ostrów Mazowiecka, Ostrołęka - Łomża, Ostrołęka - Goworki, oraz Ostrołęka - Jastrząbka. Łącznie opisano 33 stacje i przystanki osobowe, zgromadzono kilkanaście archiwalnych rozkładów jazdy oraz setki zdjęć związanych z tematyką ostrołęckiego węzła kolejowego. Te liczby zadecydowały o zmianie profilu działalności strony. W 2012 r. zmienił się tytuł strony z "Serwis o linii kolejowej Tłuszcz - Ostrołęka" na "Serwis o kolei w Ostrołęce i okolicach". Wszystko to nie jest jednak ostatnim słowem, mam nadzieję, że czas pokaże, że jest jeszcze sporo do zrobienia.

Przez okres 6 lat "Linia 29" dwukrotnie wzbudziła zainteresowanie mediów - raz lokalnych (Kurier Ostrołęcki - 2008 r.), oraz branżowych (KM - Moja Kolej - 2010 r.). Pomimo tego, że z powodu mniejszej ilości wolnego czasu strona nie jest już aktualizowana tak często jak kiedyś, nie ubywa nowych użytkowników, nie maleje liczba komentarzy, wpisów na forum, e-maili z sugestiami, opiniami o stronie. Choć nie wszystkie można zrealizować, dziękuję za każdą sugestię i opinię, każda jest pomocna i coś wnosi.
Oprócz gromadzenia informacji i fotografii "Linia 29" pozostaje otwarta na nowe inicjatywy związane z koleją. W lutym 2013 r. nawiązałem współpracę z Towarzystwem Dróg Żelaznych w Ostrołęce, którego założeniem jest zachowanie fragmentu linii 35 dla przyszłych pokoleń, a także zorganizowanie w perspektywie czasu kolei turystycznej na odcinku Grabowo - Chorzele.

Zapraszam teraz na chwilę wspomnień, poniżej przedstawiam kilka archiwalnych wersji serwisu Linia 29, które są zapisane w internetowym archiwum "Internet Archive Wayback Machine".

Kwiecień 2007 r.
Grudzień 2007 r.
Maj 2012 r.

Kończąc krótkie podsumowanie 6 lat z perspektywy działania strony oraz wydarzeń węzła kolejowego dziękuję wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się, lub wciąż przyczyniają do jej rozwoju oraz zapraszam do rejestracji na stronie i współpracy!

© Linia 29 . Kopiowanie zabronionie!

Dodane przez Pawel_M dnia luty 17 2013 14:40:22
() Komentarzy ˇ (4403) Czytań  Drukuj
Komentarze


kes dnia luty 17 2013 19:51:38
Śledzę losy serwisu od 2008 roku. Życzę sukcesów w rozwijaniu kolejowych pasji. :)
Kurp29 dnia luty 19 2013 09:16:40
Bardzo dobry pomysł z wstawieniem tych archiwalnych wersji serwisu.:)Pogratulować należy tylko, ponieważ widać ile pracy zostało włożonej w to jak funkcjonuje teraz serwis.;)Oby tak dalej.
Dodaj komentarz


Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny


Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Inne
Wydarzenia (najnowsze)
Festyn Dworcowy 2016
Festyn Dworcowy 2014
Objazdy 2013
Zobacz wszystkie
Administracja
Kontakt
8 lat ''Linii 29''
6 lat ''Linii 29''
Newsletter
Wpisz swój adres e-mail i kliknij Subskrypcja/Rezygnuję.Ilość subskrypcji: 36
Wspieramy WOŚP

Polecane Strony

Moja Ostrołęka - Informator miejskiPomoc
Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
Statystyki
Antyspam


Page
Serwis Linia 29

  Powered by   powered by php-fusion v6.01.19 Š 2003-2005

4123809 Unikalnych wizyt  

  Theme Elephant v1.00   Created by Nick56 / modified by Linia 29
Informacja o cookies